Jak wypowiedzieć umowę OC?
Autorem artykułu jest Tomasz Galicki
Wydawać by się mogło, że podpisana z towarzystwem ubezpieczeniowym umowa musi nas obowiązywać przez czas, na jaki się zgodziliśmy, najczęściej na rok. Jest to przecież dokument wiążący, jak każdy inny, więc teoretycznie powinien nas zobowiązywać. Teoretycznie.
Jak jest w rzeczywistości i czy możliwe jest wypowiedzenie umowy OC w celu wykupienia polisy u innego ubezpieczyciela? Oczywiście, warto również zaznaczyć, że nie jest to skomplikowane, ale konieczne, na przykład w chwili, gdy kupiliśmy samochód używany. Kiedy jeszcze możliwe jest wypowiedzenie umowy OC? Gdy znajdziemy ofertę, która bardziej nam odpowiada – wtedy nic nie stoi na przeszkodzie, żeby ubezpieczyciela zmienić. Podobnie rzecz się ma, jeśli zostaliśmy niegrzecznie potraktowani i po prostu nie mamy ochoty na korzystanie z usług towarzystwa, które ma niekulturalnych pracowników.
Jakie są warunki wypowiedzenia umowy i czy w ogóle jakieś są? Oczywiście jest ich kilka, jeden z nich dotyczy terminu wypowiedzenia. Wypowiedzieć umowę możemy więc najpóźniej w dzień poprzedzający wygaśnięcie polisy, którą aktualnie posiadamy. Ważne w tym wypadku jest odpowiednio wczesne wysłanie wypowiedzenia, zwłaszcza, jeśli korzystamy z usług poczty polskiej. Do tego celu najlepsze będzie skorzystanie z usług kuriera lub przesłanie wypowiedzenia e-mailem. Najlepszą formą dostarczenia wypowiedzenia jest jednak stawienie się osobiście, dzięki czemu od razu odbierzemy dokument potwierdzający je. Obok drogi, jaką dostarczymy wypowiedzenie, niezwykle istotna jest jego forma. Aby zdecydować o ostatecznym jego kształcie musimy raz jeszcze zapoznać się z OWU (ogólnymi warunkami ubezpieczenia), aby upewnić się, czy firma ubezpieczeniowa nie zastrzegła sobie innej formy wypowiedzenia albo jakichś jego szczególnych warunków. Takie pismo powinno zawierać dane kierowcy lub osoby, która ubezpieczyła pojazd, dane ubezpieczonego pojazdu oraz numer polisy.
Jeszcze do niedawna wypowiedzenie umowy było konieczne, aby nie wpaść w pułapkę tzw. podwójnego OC, czyli sytuacji, w której klient kupił samochód używany, zawarł nową polisę, ale z racji tego, że nie wypowiedział umowy z poprzednim ubezpieczycielem auta i ta automatycznie się przedłużyła, musiał zapłacić obie składki. W lutym rząd przyjął nowelizację ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, która likwiduje ryzyko podwójnego OC (stare nie jest automatycznie przedłużane).
Zdecydowanie lepszym wyjściem od wypowiedzenia umowy OC jest oczywiście wybranie oferty, która będzie spełniała wszystkie nasze wymagania. Może więc przed podpisaniem umowy ubezpieczeniowej dobrze się rozejrzeć?
---T.G.
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz